Αθλητικά

"Παρέδωσε πνεύμα" ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη

Επί 35 λεπτά ο Παναθηναϊκός ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε τη νίκη  στη Βαρκελώνη, ακόμη κι όταν έμεινε 11 πόντους πίσω από τη Μπαρτσελόνα, στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Εκανε την υπέρβαση, κάλυψε τη διαφορά, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα "παρέδωσε πνεύμα".

Οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν τον ρυθμό των Καταλανών, ξέμειναν από δυνάμεις και γνώρισαν τελικά την ήττα (79-68), που τους απομακρύνει από το στόχο της πρόκρισης στην 8άδα της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μπήκε δυναμικά στο ματς, κατάφερε να ελέγξει τη ρακέτα καιο πήρε προβάδισμα 0 – 6 . Οι Καταλανοί απάντησαν με σερί 10 – 0 και με τον Ερτέλ πρωταγωνιστή πήραν το προβάδισμα.

Σο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και με απανωτά λέι απ έφθασε στο 23 – 14. Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό με τους Καλάθη, Λεκαβίτσιους και Παπαπέτρου και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο με έναν μόλις πόντο πίσω στο σκορ (37 – 36).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παίξουν πιο σκληρή άμυνα και πήραν διαφορά τριών πόντων. Στη συνέχεια όμως έχασαν τη συγκέντρωση και οι Καταλανοί βρήκαν εύκολα τρίποντ. Με σερί 12 – 0 η Μπαρτσελόνα πήγε τη διαφορά στο +11 (53-42).

Οι πράσινοι επέστρεψαν πάλι στο παιχνίδι και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 56 – 52.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο μπήκαν συγκεντρωμένοι στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, ισοφάρισαν σε 56 – 56 και έδειξαν ότι έχουν όλα τα φόντα για να πάρουν τη νίκη μέσα στην Βαρκελώνη.

Όπως στο τελευταίο πεντάλεπτο οι επιλογές στην επίθεση ήταν καταστροφικές και όλες οι προσπάθειες έμεναν ανολοκλήρωτες. Η Μπαρτσελόνα αντίθετα ήταν αποτελεσματική και έφθασε στο +10 (75-65) δύο λεπτά πριν το τέλος.  Σε εκείνο το σημείο φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι κλειδώνουν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68