default-image

Ήττα από τον ουραγό για το Ηράκλειο

Αθλητισμός

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Απρόσμενη ήττα γνώρισε το Ηράκλειο με 71-77 από τον ουραγό Ίκαρο Νέας Σμύρνης στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο  της 26ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν νικήσει και στον πρώτο γύρο τους «κυανόλευκους» αποδεικνύοντας ότι έχουν βρει το… κουμπί της ομάδας του Γιώργου Μακράκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο α’ ημίχρονο, όμως στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ίκαρου μπήκαν αποφασισμένοι και προηγήθηκαν με 35-45 στο 23’. Η διαφορά έφτασε και τους 17 πόντους (42-59) στο 29’ και έδειχνε να ελέγχει το ματς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς στην 4η περίοδο, έπαιξαν καλύτερη άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και μείωσαν σε 71-75 1’:45’’ για το φινάλε. Ένα λάθος του Μποχωρίδη που συνοδεύτηκε από καλάθι του Γραμματικού έδωσε τέλος στις ελπίδες της κρητικής ομάδας.

Αντίθετα με τη νίκη αυτή ο Ίκαρος Ν. Σμύρνης πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και ελπίζει στην παραμονή.

Τα δεκάλεπτα 15-16, 32-35 (ημίχ.), 47-61, 71-77.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Αλεξάκης, Γουμενάκης, Μποχωρίδης 16 (3), Λιανός 22 (1), Πρωτογεράκης 6, Καλατζής 3 (1), Χάλαρης 8, Παπαδάκης 3, Στιβακτάκης, Λάκκας 13, Πετράκης.

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Καρακώστας ): Γοργόνης 6, Μελισσουργός 2, Βελιζιώτης 5 (1), Γραμματικός 21 (5), Σπυρόπουλος, Βούζας 19 (2), Σπυρόπουλος, Λάβαρης 2, Δορκοφύκης 8 (2), Μιχαλόπουλος 4, Ανέστης, Ζούκας 8, Δαρμόγιαννης 2.