Here are Tuesday’s prep results, with links to recaps:
BOYS BASKETBALL
Wesco 4A
Wesco 3A
Marysville Pilchuck 62, Everett 46
Stanwood 85, Marysville Getchell 60
Mountlake Terrace 73, Shorewood 43
Edmonds-Woodway 83, Oak Harbor 58
Cascade Conference
Sultan 69, Cedar Park Christian 65
South Whidbey 64, Cedarcrest 60
King’s 74, Granite Falls 46, stats not reported
Northwest 2A
Northwest 2B
Northwest 1B
Tulalip Heritage 52, Lummi Nation 40
Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 69, Grace Academy 34, stats not reported
BOYS SWIMMING
Wesco
Monroe 111, Marysville Getchell 71; Monroe 109, Marysville Pilchuck 68
At Marysville Pilchuck H.S.
200 medley relay—Monroe (Carson Moore, Kyle Nordby, Christian Clarke, Mitchell Boulter) 1:59.55; 200 freestyle—Jude Pazier (M) 2:10.76; 200 individual medley—Clarke (M) 2:27.65; 50 freestyle—Moore (M) 24.85; Diving—Benson Boone (M) 210.8; 100 butterfly—Clarke (M) 1:03.52; 100 freestyle—Boulter (M) 55.51; 500 freestyle—Pazier (M) 5:42.26; 200 freestyle relay—Marysville Getchell (Micah Brewer, Jesse Nahinu, Nicholas Carlson, Kameron Wilkes) 1:46.11; 100 backstroke—Ian Meetsma (MP) 1:03.38; 100 breaststroke—Jake Howat (MP) 1:11.04; 400 freestyle relay—Monroe (Boulter, Pazier, Moore, Clarke) 3:55.32.
Meadowdale 95, Everett 71; Everett 93, Lynnwood 62
At Lynnwood Pool
200 medley relay—Everett (Charlie Havener, Quinn Wieber, Bradley Webber, Ethan Ahrendt) 1:54.72; 200 freestyle—Sean Nguyenle (M) 1:54.57; 200 individual medley—Max Khaperman (M) 2:22.30; 50 freestyle—Ahrendt (E) 24.10; 100 butterfly—Khaperman (M) 59.36; 100 freestyle—Andrew Carr (L) 58.19; 500 freestyle—Caleb Volz (M) 6:19.11; 200 freestyle relay—Everett (Ahrendt, Webber, Havener, Wieber) 1:44.04; 100 backstroke—Ethan Harber (E) 1:09.88; 100 breaststroke—Nguyenle (M) 1:06.75; 400 freestyle relay—Meadowdale (Volz, George Rickey, Khaperman, Nguyenle) 4:00.05.
Edmonds-Woodway 111, Snohomish 72; Snohomish 126, Mountlake Terrace 55; Edmonds-Woodway 91, Glacier Peak 79; Glacier Peak 131, Mountlake Terrace 36
At Snohomish Aquatic Center
200 medley relay—Glacier Peak (Matthew King, Calvin Kremer, Zach Cermak, Jack Renschler) 1:44.2; 200 freestyle—King (GP) 1:46.6; 200 individual medley—Colin Brenchley (S) 2:08.26; 50 freestyle—Andrew Meneses (GP) 23.07; Diving—Trace Toney (S) 202.45; 100 butterfly—Cermak (GP) 56.0; 100 freestyle—Meneses (GP) 50.92; 500 freestyle—King (GP) 4:59.72; 200 freestyle relay—Edmonds-Woodway (Ben Palmer, Chris Hoang, Niko Inadomi, Lukas Mraz) 1:35.97; 100 backstroke—Kremer (GP) 57.17; 100 breaststroke—Sasha Bogatyrev (MT) 1:04.62; 400 freestyle relay—Glacier Peak (Cermak, Meneses, Kremer, King) 3:25.14.
Cascade 572, Oak Harbor 474, Squalicum 343, Bellingham 308, Ferndale 42
At Arne Hannah Aquatic Center
Top Cascade finishers
200 medley relay—3. Noah Robertson, Devin Huynh, Colin Marks, Parker Thompson 2:08.81; 200 freestyle—1. Jaxon Roberts 2:04.79; 200 individual medley—6. Bryton Moore 3:03.03; 50 freestyle—1. Sean Sibley 24.16; Diving—1. Joseph Hofman 259.9; 100 butterfly—2. Sibley 1:03.01; 100 freestyle—1. Maxwell Nelson 56.08; 500 freestyle—3. Christopher Hansen 6:19.38; 200 freestyle relay—1. Sibley, Miles Thompson, Roberts, Nelson 1:44.68; 100 backstroke—5. Moore 1:25.4; 100 breaststroke—4. Connor Robinson 1:20.08; 400 freestyle relay—1. Roberts, M. Thompson, Sibley, Nelson 4:26.94.
Non-conference
Newport 112.5, Shorecrest 67.5
At Shoreline Pool
Top Shorecrest finishers
200 medley relay—3. Ryan Hallgrimson, Ash Maria, Gavin Kelley, Altay Sarikaya 1:47.14; 200 freestyle—2. Spencer Thurman 1:51.77; 200 individual medley—2. Andrew Harness 2:08.72; 50 freestyle—3. Sarikaya 24.37; Diving —1. Travis Zapalac 133.2; 100 butterfly—3. Hallgrimson 57.58; 100 freestyle—2. Sarikaya 55.02; 500 freestyle—2. Thurman 5:03.42; 200 freestyle relay—2. Harness, Sarikaya, Maria, Thurman 1:37.3; 100 backstroke—1. Hallgrimson 58.27; 100 breaststroke—4. Harness 1:08.76; 400 freestyle relay—3. Erik Hallgrimson, R. Hallgrimson, Kelley, Thurman 3:33.65.
BOYS WRESTLING
Non-conference
Mariner 52, Stanwood 23, stats not reported
GIRLS BASKETBALL
Cascade Conference
Cedarcrest 70, Granite Falls 18, stats not reported
Archbishop Murphy 61, Cedar Park Christian 38
Northwest 2A
Northwest 2B
Northwest 1B
Lummi Nation vs. Tulalip Heritage, not reported
Grace Academy 48, Cedar Park Christian-Mountlake Terrace 18, stats not reported
GIRLS BOWLING
Wesco
Everett 3, Mount Vernon 0, stats not reported
Jackson 2, Seattle Prep 1, stats not reported
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.