Plaváreň Štiavničky aj tento rok hostila popredné plavecké podujatie. Na Banskobystrickom pohári sa síce nepredstavila absolútna domáca špička, no i tak sa slovenskí plavci nenechali zahanbiť.

Organizátorom je každoročne domáci PO UMB Banská Bystrica, ktorému sa aj tento rok podarilo pripraviť atraktívny míting s osadením popredných nielen európskych plavcov. Celkovo sa predstavilo vyše dvesto pretekárov zo 42 klubov z piatich krajín.

Úlohu favoritov dokázali potvrdiť najmä maďarskí plavci, ktorí dominovali vo väčšine kategórií. Majster sveta z roku 2014 a tiež európsky šampión na 400-metrovú vzdialenosť voľným spôsobom Péter Bernek vo svojej disciplíne dominoval aj na Štiavničkách. A zvíťazil aj v štyristovke polohového preteku. Na 50-metrov znak zas dominoval Brazílčan Nelson Da Silva, 5-násobný majster Južnej Ameriky. Na 100-metrov motýlik sa z víťazstva radoval maďarský reprezentant Bence Biczó, ktorý už má za sebou rovnako medailové úspechy z európskych šampionátov.

Vynikajúco sa darilo Barbore Mišendovej. Zvíťazila v motýliku na 50-metrov, druhé miesto sa jej ušlo v rovnakej disciplíne na 100 metrov a medaily si odniesla aj z kategórií 50 a 100 metrov voľným spôsobom, keď na kratšiu vzdialenosť skončila druhá a tretia v dlhšej disciplíne. Spolu s Tomášom Púchlym, ktorý skončil najlepšie na treťom mieste v disciplíne 50 metrov voľným spôsobom a umiestnil sa na slušnej piatej priečke aj na stometrovej trati a tiež päťdesiatke v motýliku, obaja reprezentujú Profesionálny plavecký tím Banská Bystrica (SWT BB). Ten zastrešuje najlepších domácich plavcov pôsobiacich pod hlavičkou VŠC Dukla.

Účastníci mali možnosť plniť kvalifikačné limity na viaceré tohtoročné vrcholné podujatia, a to vrátane blížiaceho sa svetového šampionátu, Svetovú univerziádu, či juniorské šampionáty. Kompletné výsledky nájdete na tejto stránke…