ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΑΠΟ 10 € ΤΟ ΜΗΝΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ EMAIL ΣΤΟ frapedoypoli@windowslive.com

0

post-feature-image

Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίους τους Σίνγκλετον, Ρίβερς νίκησε 72-59 τον Ολυμπιακό, χωρίς πάντως να καλύψει τη διαφορά της ήττας στο ΣΕΦ. Τραυματίστηκε και ο Σπανούλης...

Το ματς

Καλάθης, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος (όπως και στο Βελιγράδι), Γκάμπριελ και Μπουρούσης ξεκίνησαν για τον Παναθηναϊκό, Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ. Δυο λάθη στα δυο πρώτα λεπτά έκανε ο Παναθηναϊκός και τέσσερις κακές επιθέσεις, με τον Παπανικολάου με ισάριθμα καλά να κάνει το 4-0. Ο Ολυμπιακός έπαιζε λίγο πιο κλειστά στην άμυνα και είχε περισσότερη υπομονή στην επίθεση, χτυπώντας με τον Πρίντεζη (4-9 στο 5`) που πόσταρε τον Καλάθη.

Μετά το τάιμ-άουτ ο Πασκουάλ πέρασε τον Τζέιμς, που είχε πάντως κακές επιλογές με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +9 (6-15) και τους πράσινους να επιμένουν ανεπιτυχώς από το τρίποντο (0/6), ενώ μπήκαν και Ρίβερς στο "2" και Σίνγκλετον" στο "4". Με τρίποντο του Πρίντεζη η διαφορά πήγε στο +9 (9-18), με τον Παναθηναϊκό να απαντά με τον Ρίβερς και τον Μάντζαρη να γράφει στο τέλος με λέι-απ το 12-20. Κυρίαρχοι του ρυθμού στο πρώτο 10λεπτο οι πρωταθλητές (με άποντο Σπανούλη), πολύ άστοχοι οι γηπεδούχοι (4/14 εντός παιδιάς).

Με Τζέιμς ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος αμυντικά, ενώ στην επίθεση έδωσαν λύσεις οι Σίνγκλετον και Ρίβερς (17-20 στο 13`), με τον Παπανικολάου να φτάνει τρία φάουλ... Με φοβερό τρίποντο του Ρίβερς πάνω σε άμυνα, οι πράσινοι ισοφάρισαν (20-20), ενώ ο Τζέιμς πάλι από τα 6,75 έκανε το 23-20, δίνοντας πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους. Άλλη ομάδα οι γηπεδούχοι με τον Σίνγκλετον σέντερ, κυριαρχώντας πλέον και στα ριμπάουντ. Απόντος Σπανούλη (είχε πάει με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς στα αποδυτήρια), ο Ολυμπιακός δεν είχε σκοράρει στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ο Ρίβερς συνέχιζε το κρεσέντο έξω από τα 6,75 για το 26-20 (16`). Ο Παπαπέτρου σκόραρε μετά από 5`30`` για τους ερυθρόλευκους που έπαιζαν βιαστικά στην επίθεση, με Πρίντεζη και Παπαπέτρου να μειώνουν 31-26 στο τέλος, εξαιτίας των βεβιασμένων επιλογών του τριφυλλιού, με το ημίχρονο να λήγει 31-28.

Ο ΠΑΟ βρήκε μπροστάρη στο πρόσωπο του Ρίβερς (16π.), αλλά έχει πάρει ελάχιστα πράγματα από τους υπόλοιπους, αλλά περισσότερο πάντως έκανε τη διαφορά η άμυνά του μετά το 10λεπτο. Για τον Ολυμπιακό έπαιξαν ρόλο πολλά, όπως ο τραυματισμός του Σπανούλη, σε συνδυασμό με το διάστημα ξεκούρασης του Πρίντεζη και το 3ο φάουλ του Παπανικολάου.

Ο Μάντζαρης έκανε δυο φάουλ μαζεμένα στο 31-31, αλλά ο Πρίντεζης είχε ξεκινήσει "καυτός" με 5 σερί πόντους, με τον Ολυμπιακό στο 23` να προσπερνά με 33-35. Πλην του Παπανικολάου, έφτασε και ο Μάντζαρης τα τρία φάουλ στο 25`, με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες και να συμβαδίζουν στο σκορ. Η άμυνα του Παναθηναίκού έχει δυναμώσει αρκετά και εκμεταλλεύεται αρκετά το γεγονός πως κανείς παίκτης του Ολυμπιακού πλην των Γκριν και Ουότερς δε μπορούσε να βάλει τη μπάλα κάτω (Παπανικολάου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ). Οι πράσινοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον φοβερό Σίνγκλετον (8 σερί πόντοι), σε ένα διάστημα που παιζόταν κακό μπάσκετ, με την περίοδο να λήγει 48-45.

O Σίνγκλετον με προσωπικό ρεσιτάλ (5 σερί πόντοι) έκανε το 53-45, φτάνοντας τους 18, όσους είχε και ο Ρίβερς για το 53-45 στο 32`. Όσο περνούσε ο χρόνος ο Ολυμπιακός πλήρωνε το μικρό ροτέισον λόγω των απουσίων Λοτζέσκι, Γιανγκ και Σπανούλη, με το σκορ να γίνεται 63-47 στο 16` με τρίποντο του Ρίβερς, με τον Παππά να κάνει στο μεταξύ καταπληκτική δουλειά σε άμυνα και με το πάθος του. Ο Ολυμπιακός είχε 4 λάθη σε 6,5 λεπτά, με την πλάστιγγα πλέον να γέρνει στο πράσινο. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά των 26 πόντων του αγώνα στο ΣΕΦ, με τον Μιλουτίνοφ πάντως να τα δίνει όλα στο τέλος από πλευράς ερυθρολεύκων και τους πράσινους να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο με 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59

Πηγή: sportdog.gr