STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κύμη και τέλειωσε αήττητος τον πρώτο γύρο

BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ  - ÏÓÖÐ.   (Eurokinissi Sports - ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ ÈÁÍÁÓÇÓ)
BASKET LEAGUE / ÊÕÌÇ - ÏÓÖÐ. (Eurokinissi Sports - ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ ÈÁÍÁÓÇÓ) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κύμη (72-90) με την οποία δυσκολεύτηκε για 30 λεπτά και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος όντας αήττητος (13-0). Ξεχώρισε ο Λοτζέσκι με 17 πόντους (5/8τρ).

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Stoiximan.gr Basket League αήττητος, με τους Πειραιώτες να μετρούν ρεκόρ 13-0, παραμένοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του πρωταθλήματος. Οι "ερυθρόλευκοι", αν και δυσκολεύτηκαν για 30 λεπτά απέναντι στην ανταγωνιστική και εξαιρετική Κύμη, έκαναν την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (13-27) και πήραν την νίκη στο τέλος με σκορ 72-90. Στο ματς δεν αγωνίστηκε ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος έμεινε στην Αθήνα για να ξεκουραστεί και να κάνει θεραπεία στον προσαγωγό. Τραυματίστηκε (διάτρεμμα) ο Νίκολα Μιλουτίνοβ.

Ο MVP του αγώνα

Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός σουτέρ πήρε... φωτιά ειδικά στην τέταρτη περίοδο, έβαλε μεγάλα σουτ και έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του όταν την χρειάστηκε, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι μετρώντας 17 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ στους συμπαίκτες του. Εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, από τον καταπληκτικό Τζόρνταν Μόργκαν. Ο σέντερ της Κύμης ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι έχοντας 29 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για 30 λεπτά (59-63), αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι στην τέταρτη περίοδο, στο οποίο μέτρησε επί μέρους σκορ 13-27. Έβγαλε άμυνες (τομέας στον οποίο ήταν χαλαρός στο πρώτο ημίχρονο (45-56), έβαλε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και εκτόξευσε την διαφορά στα ύψη, με τους γηπεδούχους να έχουν ξεμείνει από δυνάμεις.

Ο αριθμός της αναμέτρησης

Η εντυπωσιακή ευστοχία του Ολυμπιακού από την περιφέρεια. Οι Πειραιώτες έβαλαν μεγάλα σουτ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση μετρώντας 14/25 τρίποντα (56%), έχοντας για "μπόμπερ" τους Λοτζέσκι (5/8), Γκριν (3/3) και Μάντζαρη (3/4).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο ματς, παίρνοντας το προβάδισμα με 0-8 στο σκορ, αλλά ακολούθως η Κύμη μείωσε στον πόντο (7-8). Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό, οι δύο ομάδες έβαζαν την μπάλα σχεδόν σε κάθε κατοχή, όντας ιδιαίτερα εύστοχες από την περιφέρεια. Ο "καυτός" Τσούπκοβιτς με 3/3 τρίποντα έφερε τους γηπεδούχους στο +4 (17-13) στο 6', ο εντυπωσιακός Μόργκαν ήταν ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με 23-24 στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αθηναίου και Γκριν με τρίποντα έφεραν τον Ολυμπιακό στο +6 (30-36), ο Παπαπέτρου τέλειωνε τις φάσεις κοντά στο καλάθι, με τον Γκριν στο 18' να φέρνει τους φιλοξενούμενους και στο +9 (35-44) στο 18', με τους Πειραιώτες να έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση. Στην συνέχεια όμως, η Κύμη αντέδρασε. Ο εντυπωσιακός Μόργκαν, με θεαματικό κάρφωμα μπροστά στον Παπαπέτρου, έφτασε τους 20 πόντους στο ματς, ο Ελ Αμίν βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι, με τους γηπεδούχους να μειώνουν την διαφορά. Σκορ πρώτου μέρους 45-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του, περιόρισε την Κύμη, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τον Πρίντεζη στο 26' έφτασε στο +7 (59-63). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 59-63. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες "καθάρισαν" το ματς, μετρώντας επί μέρους σκορ 13-27. Έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και κυρίως έβαλαν μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Με σερί σουτ από την περιφέρεια με τους Γουότερς και Λοτζέσκι, συν το κάρφωμα του Παπαπέτρου στο ανοιχτό γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +12 (61-73) στο 33'. Οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις, οι Πειραιώτες πάτησαν... γκάζι, φτάνοντας στο τέλος εύκολα στη νίκη με τελικό σκορ 72-90.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 59-63, 72-90.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 8, Τσούπκοβιτς 12, Κοστόβ 4, Μόργκαν 29 (13ρ), Ελ-Αμίν 10, Σχίζας 2, Κουκουλάς 4, Σιγκούνας, Σταμάτης 3, Πάλμπλαντ.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 4 (5ρ, 2κλ), Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 15 (3/4τρ, 3ασ, 2κλ), Λοτζέσκι 17 (5/8τρ, 3ασ), Πρίντεζης 16, Γκριν 11 (3/3τρ), Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 7 (5ρμ 2κλ), Μιλουτίνοβ 1, Αθηναίου 8, Γουότερς 5.