2015 All-Cascade Conference Girls Track and Field Team
FIRST TEAM
100: Arielle Van Peursem, sr., Cedar Park Christian-Bothell
200: Tayla Weaver, soph., Cedarcrest
400: Bethany Fisher, soph, Lakewood
800: Elizabeth Donnelly, fr., South Whidbey
1,600: Kristi Bartz, sr., Archbishop Murphy
3,200: Lindsey Dorney, sr., Archbishop Murphy
110 hurdles: Dayana Diaz, fr., Granite Falls
300 hurdles: Allie Vanbenschoten, jr., South Whidbey
4×100 relay: Archbishop Murphy (Jaime Cymbaluk, Kianna Garmanian, Katie Kelleher, Lis Larsen)
4×200 relay: Cedar Park Christian-Bothell (Claire Ballard, Natalie Luxem, Sydney Nolan, Arielle Van Peursem)
4×400 relay: Archbishop Murphy (Kianna Garmanian, Chloe Morrison, Alexa Rauvola, Kristi Bartz)
Shot put: Reille Jones, jr., Lakewood
Discus: Kristen Schuster, sr., South Whidbey
Javelin: Abby Jenkins, jr., King’s
High jump: Maddie Nielsen, soph., King’s
Pole vault: Alexis Perry, jr., Lakewood
Long jump: Sophia Nielsen, fr., South Whidbey
Triple jump: Maddie Nielsen, soph., King’s
SECOND TEAM
100: Tayla Weaver, soph, Cedarcrest
200: Arielle Van Peursem, sr., Cedar Park Christian-Bothell
400: Briana Devereaux, soph, Cedarcrest
800: Britney Albro, jr., Lakewood
1,600: Krystal Brodsky, soph., King’s
3,200: Krystal Brodsky, soph., King’s
100 hurdles: Sophia Nielsen, fr., South Whidbey
300 hurdles: Dayana Diaz, fr., Granite Falls
4×100 relay: South Whidbey (Samantha Baldwin, Bailey Forsyth, Anna Leski, Mikayla Hezel)
4×200 relay: Lakewood (Yareli Ochoa, Emerson Jesus, Emily Senyitko, Bethany Fisher)
4×400 relay: Granite Falls (Dayana Diaz, Sam Leitzke, Alexis Rackley, Cassie Collinge)
Shot put: Nicole Jacobson, soph., King’s
Discus: Megan Fenton, jr., Lakewood
Javelin: Paige Shimkus, fr., Lakewood
High jump: Krist Bartz, sr., Archbishop Murphy
Pole vault: Megan Budig, jr., Cedarcrest
Long jump: Maddie Nielsen, so., King’s
Triple jump: Courtney Ball, soph, Lakewood
Talk to us
> Give us your news tips.
> Send us a letter to the editor.
> More Herald contact information.